COAS Strona Główna
Odznaka pamiątkowa
Środa, 16 styczeń 2019 r.

W celu nawiązania przez Centralny Ośrodek Analizy Skażeń do tradycji Wojsk Chemicznych oraz podkreślenia przynależności żołnierzy i pracowników wojska  służących i pracujących w ośrodku do tego rodzaju wojsk opracowano projekt odznaki pamiątkowej Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń.

 

Odznaka przedstawia krzyż maltański – znak używany powszechnie przez służby ratownicze, w tym ratownictwa chemicznego - oraz wkomponowany w jego środek schematyczny kształt cząsteczki benzenu z żółtym wypełnieniem, w który wpisany jest symbol źródła promieniotwórczego emitującego promieniowanie alfa, beta i gamma. Na górnym ramieniu krzyża znajduje się skrócona nazwa ośrodka (COAS), a na dolnym rok jego sformowania (1968).

 

Odznaka wykonana jest z metalu. Krzyż srebrny, brzegi krzyża pokryte niebieską emalią. Schematyczny znak cząsteczki benzenu o wymiarach 20,00 mm (wysokość) na 12,00 mm (szerokość) nakładany, wypełnienie żółte, brzegi oksydowane. Symbol źródła promieniotwórczego emitującego promieniowanie alfa, beta i gamma wypukły - wykonany metodą głębokiego tłoczenia - oksydowany. Napisy na górnym ramieniu krzyża (COAS) oraz na dolnym ramieniu krzyża (1968) -  oksydowane.

 

Wymiary odznaki: - szerokość 40,00 mm; - wysokość 40,00 mm. Mocowanie - trzpień z gwintem i nakrętką. Skórzana podkładka o zarysie znaku w górnej części z uchwytem do mocowania na guziku munduru. Rewers (wewnętrzna strona odznaki)  z miejscem na numer ewidencyjny.