COAS Strona Główna
Oznaka rozpoznawcza
Wtorek, 18 grudzień 2018 r.

W celu nawiązania przez Centralny Ośrodek Analizy Skażeń do tradycji Wojsk Chemicznych, podkreślenia przynależności żołnierzy i pracowników wojska  służących i pracujących w ośrodku do tego rodzaju wojsk, a także ustanowienia symbolu ich jedności opracowano projekt oznaki rozpoznawczej Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń.

 

Oznaka rozpoznawcza przedstawia kroplę wody symbolizującą próbkę materiału analitycznego dla działających w ośrodku laboratoriów. W kroplę wody wpisany jest okrąg z umieszczonym w nim stylizowanym symbolem źródła promieniotwórczego emitującego promieniowanie alfa, beta i gamma na niebieskim tle (kolor tła okręgu pochodzi od koloru krzyża maltańskiego z „Odznaki pamiątkowej”). Kolory żółty i czarny symbolizują wojska chemiczne. Kolory na oznace dla munduru polowego wynikają z jego przeznaczenia  (konieczności zachowania kamuflażu).

 

Odznaka wykonana jest techniką haftu komputerowego. Poszczególne elementy w kolorach określonych we wzorze dla munduru wyjściowego i polowego.

 

Wymiary odznaki: - szerokość 80 mm, wysokość 105 mm.